richc
NES Member
Junior miners are currently valued at about $25 per ounce of gold in the ground. In 2011, major miners were buying juniors at $1000/oz. And gold was cheaper.
A large portion of the cost of mining is fuel. I suspect their cost of mining per ounce has gone through the roof.
![www.gold-eagle.com](https://www.gold-eagle.com/sites/default/files/styles/social-sharing/public/gold_eagle_square_logo.png?itok=pav0foZb)
The Rising Cost Of Producing Gold
Ever wonder how much it costs to produce an ounce of gold? Most of us tend to focus on the market price for gold since that is what we hear referenced on a daily basis.
![www.gold-eagle.com](https://www.gold-eagle.com/sites/all/themes/icons/favicon-32x32.png?v=01a26zkwm9)
The smaller producers do not have the economies of scale that the big guys get.